Almanya’da Doktor Açığı Var mı? – 2024

DerDieDasWelt

Bugün sizlere son zamanlarda çok merak edilen ve bize sık sık sorulan sorulara yanıt vereceğiz. Almanya’da doktor açığı var mı? En çok doktor açığının bulunduğu branşlar hangileri? Almanya’da doktorluk kariyeri için geç mi kaldınız? Bu ve bunlar gibi birçok soru sürekli olarak bizlere soruluyor. Biz de sizleri bu konu hakkında aydınlatmak istedik. Bu arada başlamadan bir bilgilendirme yapalım. Burada sizlere aktaracağımız veriler 2022 ve 2023 yılına ait. Tabi zaman geçip bu konu hakkında gerekli açıklamalar yapıldıkça biz de içeriğimizi yenileyerek sizlere güncel bilgileri aktaracağız. Şimdi hazırasınız bu soruların yanıtlarını tek tek verelim.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü yani bilinen kısa adıyla OECD verilerine göre Almanya’da her 1.000 kişiye 4.5 doktor düşüyor. Yani bu demek oluyor ki Almanya dünya sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye ile kıyaslayacak olursak, Türkiye’de her 1.000 hastaya 2.2 doktor düşüyor. Yani Türkiye dünya sıralamasında 33. sıralamada. Peki Almanya hasta başına düşen doktor sayısında dünya sıralamasında üçüncüsüyken gerçekten hala doktora ihtiyaç duyuyor mu?

2022 yılında Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde yapılan mesleki panelinde “Ärztemangel” yani doktor açığı konusuna da değinildi. Bu panelde konuşmacı olarak yer alan Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’a göre Almanya’nın 4.000 doktor açığı bulunuyor. Yine yaptığı açıklamada o dönemde çalışan 8.500 doktordan 1.500’ünün önümüzdeki 5 sene içerisinde emekli olması bekleniyor.

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’ın bu açıklamasına karşı çıkanlar da var. Örneğin İş Gücü Piyasası ve Mesleki Araştırma Enstitüsü (kısaca IAB) raporları aynı dönemde Almanya’da 4.000 değil yaklaşık 15.000 doktor açığının bulunduğunu ve bunun giderek arttığını söylüyordu. Yine IAB raporlarına göre 2022’de Almanya’da nitelikli işçi açığı bulunan meslekler içerisinde sağlık sektöründe %58 oranında açık bulunuyor. Ayrıca panelde bu açığın kolay kolay kapatılamayacağı da dile getirildi. Yani ilk soruya yanıt verecek olursak günümüzde Almanya’da doktor açığı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Almanya'da Doktor Açığı Var mı (3)

2023 Yılında Almanya’da Doktor Açığı Ne Kadar?

2022 yılında bu kadar açık olduğunu gördükten sonra tabi haliyle 2023 yılını da merak ediyor olabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı için yayınladığı “Doktorluk Mesleği ve Hekim Yetersizliği” raporuna göre 2023 yılında Almanya’da doktor açığı yaklaşık 35.000 olarak karşımıza çıkıyor.

Raporda, doktor açığının nedenleri arasında artan nüfus ve yaşlanma, artan yaşam standartları ve sağlık hizmetlerine olan talebin artması gibi faktörler yer alıyor. Ayrıca Almanya’da doktorların çalışma koşullarının iyileştirilmesi için yapılan çalışmalar da bu açığa katkı sağlamakta.

Raporda, doktor açığının giderilmesi için aşağıdaki öneriler sunulmuş:

  • Tıp eğitiminin kalitesinin artırılması ve tıp fakültesi öğrenci sayısının artırılması
  • Doktorların çalışma koşullarının iyileştirilmesi
  • Yabancı doktorların Almanya’da çalışmasının kolaylaştırılması

Bu önerilerin hayata geçirilmesi ile Almanya’da doktor açığı giderilebilir.

Hangi Branşta Ne Kadar Açık Var?

Evet Almanya’da doktor açığı olduğunu aktardığımıza göre bir de hangi branşlarda ne kadar açık olduğunu anlatalım. Burada vereceğimiz tüm veriler az önce bahsettiğimiz Almanya Federal Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı için yayınladığı “Doktorluk Mesleği ve Hekim Yetersizliği” raporundan alınan bilgilere dayanıyor. Bu raporu incelemek isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Bunlardan ilki Aile Hekimliği olarak geçiyor. Listenin en tepesindeki Aile Hekimliği için açık hekim sayısı 10.000 olarak belirtilmiş ve bu %29.4 gibi bir orana tekabül ediyor. Onu hemen 6.000 doktor açığı ile nöroloji takip ediyor. Üçüncü sırada ise Psikiyatri ve Psikoterapi branşı var, açık doktor sayısı 5.000. Listenin dördüncü sırasında ise kardiyoloji yer alıyor. %11.3 oranı ile açık doktor sayısı 4.000 olarak belirtilmiş. Sadece bu dört branşta var olan açık sayısı 25.000. Oldukça ciddi bir sayı. Merak edenler için aşağıdaki tabloda Almanya’da doktor açığı olan branşlar, açık hekim sayısı ve yüzdelik oranlarını sizler için paylaştık.

BranşAçık Hekim SayısıAçıklık Yüzdesi
Aile Hekimliği10.000%29,4
Nöroloji6.000%17,1
Psikiyatri ve Psikoterapi5.000%14,2
Kardiyoloji4.000%11,3
Onkoloji3.000%8,6
Gastroenteroloji2.500%6,8
Ortopedi ve Travmatoloji2.000%5,5
Anestezi ve Reanimasyon1.500%4,3
Almanya Federal Sağlık Bakanlığı – 2023 Doktorluk Mesleği ve Hekim Yetersizliği Raporu

Almanya'da Doktor Açığı Var mı?

Bu Oranlar Bize Ne Anlatıyor?

2023 yılında Almanya Federal Sağlık Bakanlığı’nın kendi yayınlamış olduğu bu rapora göre günümüzde Almanya’da doktor açığı ciddi anlamda devam ediyor. Bu bize aslında Almanya’da sağlık kariyeri yapmak isteyen sağlık çalışanlarının aslında geç kalmadıklarını, aslında bunun için hamle yapma açısından tam zamanı olduğunu gösteriyor. Çünkü bugün hiç Almanca bilmeyen bir hekimin Almanya’da kariyer yapmaya karar verip bu doğrultuda ilk adımını atmasından sonra yaklaşık bir yıl içerisinde sürecin sona ermesi ve Almanya’da doktorluk kariyerine başlaması o kadar da zor değil. Zaten sizlere daha önceden Sağlık Sektöründe Almanya’da Çalışmak İçin 5 Neden isimli içeriğimizde neden kariyer açısından Almanya’yı seçmeniz gerektiğini detaylı bir şekilde anlatmıştık. Hatta buna ek olarak Almanya’da Doktorluk Şartları Nelerdir? isimli içeriğimizde de gerekli şartları detaylı bir şekilde belirtmiştik.

Eğer aklınızda yer alan Almanya’da doktor açığı konusundaki tüm soruları yanıtladıysak artık sizin için de adım atma zamanı gelmiştir. Bunun için ne yapmanız gerektiğini tam olarak bilmiyorsanız bize info@derdiedaswelt.com adresinden ulaşarak tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

“Almanya’da Doktor Açığı Var mı? – 2024” üzerine 2 yorum

Yorum yapın