Almanya Çalışma Vizesi (Genel Rehber) – 2024

DerDieDasWelt

Almanya, gelişmiş ekonomisi ve nitelikli eleman istihdamıyla yurt dışında iş arayanlar için ideal olan ülkelerin başında yer alır. Bunun yanı sıra yüksek yaşam standartları, gelişmiş teknoloji altyapısı ve geniş sosyal hakları ülkenin tercih edilme nedenleri arasındadır. Ülke içerisinde ticari faaliyet göstermek isteyenlerin Almanya çalışma vizesi için başvuruda bulunması gerekir.

Bu noktada bireylerin; başvuru adımları, şartlar ve yükümlülükleri yakından tanımaları gerekir. Ayrıca eş durumu, oturma izni ve ödenekler gibi konularda bilgi sahibi olmalıdırlar.

Almanya Çalışma Vizesi Nedir?

Almanya çalışma vizesi, yabancı uyruklu kişilerin ülke içerisindeki istihdam olanaklarından yararlanmasına imkan tanıyan bir belgedir. 

D Tipi Ulusal Vize olarak da bilinen belge, yasalar gereği kişinin uzun süre ülkede ikamet etmesini gerektirir. Bu nedenle genellikle 90 gün ile 1 yıllık süre aralığında düzenlenir. Ayrıca kişinin çalışma süresi boyunca ülkede ikamet edebilmesi için vize süresine göre oturma izni verilir.

Hükümetin çalışma izni kapsamında desteklediği başlıca meslekler mühendislik, tıp ve bilişim alanlarındandır. Bu bağlamda ilgili meslek dallarında faaliyet gösterenlerin ülkede iş bulma şansı daha yüksektir. Nitelikli elemanlar, çalışma yasası dahilinde pek çok farklı sosyal hak ve güvenceye sahip olur. Ayrıca dil yeterlilik belgesi ve 3 yıllık çalışma karşılığında kalıcı oturma izni başvurusunda bulunabilirler.

Almanya Çalışma Vizesi için Kimler Başvuru Yapabilir?

Almanya’da çalışma (iş bulma) vizesine 2 yıllık yüksekokul mezunları ve üniversitelerin 4 yıllık eğitim programlarından mezun olan kişiler başvuru yapabilmektedir.

Almanya Çalışma Vizesi Şartları Nelerdir?

Yabancı uyruklular için Almanya çalışma şartları; mesleki yeterliliği kanıtlama, güncel evraklar sunma ve seyahat sigortası yaptırma gibi faktörlerden meydana gelir. 

Başlıca nitelikli eleman çalışma vizesi şartları şu şekildedir.

 • Çalışma izni için asgari yaş sınırı 18’dir. 18 yaş ve üzerinde olma zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Başvuru sürecinde mesleki yeterliliği teyit eden belge ve evraklar sunulmalıdır. Bu noktada diploma, özgeçmiş ve sertifika türünden dokümanlardan yararlanılır.
 • Ülkeye giriş yapılacak ve dönülecek tarih aralığı için seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır. Poliçe uygulaması, sağlık olanaklarından yararlanılmasına imkan tanır.
 • Güncel bir pasaporta ve iki adet Schengen standartlarına uygun biyometrik fotoğrafa sahip olunmalıdır.
 • Konsolosluk tarafından talep edilen formları eksiksiz bir şekilde doldurarak zamanında teslim edilmelidir.
 • Başvuru sürecinde harç masraflarını karşılanmış olunmalıdır.
 • Mesleki yeterlilik belgeler arasında Almanya standartlarında denkliği bulunuyorsa başvuru sırasında konsolosluğa bilgi verilmelidir.

Yukarıda yer alan hususların yanı sıra sunacağınız belgelerin tamamının güncel olması zorunluluğu bulunur. Başvuruların red sebepleri arasında, eksik ve geçerliliğini yitirmiş belge sunumu gibi durumlar yer alır.

Almanya Çalışma Vizesi için Dil Şartı Var mı?

Hayır, Almanya çalışma vizesi şartlarında herhangi bir dil şartı yer almaz.

Hükümet tarafından yapılan son yasal düzenlemelerle dil bilme zorunluluğu kaldırılmıştır. Bununla birlikte dil bilginizi sertifika ve belgelerinizi çalışma izni başvurusu yaparken ibraz etmeniz mümkündür. 

Almanca bilginizi teyit edebilmeniz için sertifikanızın Avrupa Dil Testleri Uygulayıcıları Birliği standartlarında olması gerekir. Kabul gören sertifika sağlayıcıları arasında 

 • Goethe Enstitüsü, 
 • Telc GmbH ve 
 • ECL Sınav Merkezi yer alır.

Almanya Çalışma Vizesinde Eş Durumu

Nitelikli eleman istihdamı için Almanya’ya taşınanlar, eşlerini ve henüz reşit sayılmayan çocuklarını aile birleşmesi niyetiyle ülkeye aldırabilirler. 

Vize başvurusu süreci için ülkedeki konsoloslukları ziyaret etmeleri gerekir. Aile birleşimi şartları arasında kişinin, ailenin geçimini sağlayacak düzeyde gelir elde etme zorunluluğu bulunur. Ayrıca ikamet edileceği beyan edilen daire, genişlik bakımından aile için yeterli olmalıdır.

Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Çıkarılır?

Almanya D tipi Ulusal Vizesi için randevu, hazırlık, ibraz ve teslim süreçlerini adım adım takip etmeniz gerekir. Buna ek olarak her adımda konsoloslukla iletişim halinde kalmalısınız. 

Süreç esnasında takip edilmesi gereken aşamalar ve detayları aşağıdaki gibidir:

 1. En yakın konsolosluktan başvuru için randevu alınmalıdır.
 2. Randevu tarihinden önce talep edilen tüm dokümanları eksiksiz biçimde hazır olmalıdır.
 3. Seyahat sigortası için acentelere başvurarak poliçe ibrazı yapılmalıdır.
 4. Harç ödemeleri için konsolosluğun gişelerine başvurabilir veya banka hesapları üzerinden gönderim yapılabilir.
 5. Randevu tarihinde belgelerinizi kuruma ilettikten sonra sonuçlanacağı günü beklemelisiniz. Yanıtlanma süresi yaklaşık olarak 30 gün civarındadır.
 6. Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda vize ve  pasaportunuz PTT şubelerine teslim edilir. Paketiniz şubeye ulaştığında ıslak imza karşılığında belgelerinizi teslim alabilirsiniz.

Adımları eksiksiz bir şekilde takip etmeniz durumunda başvuru süreci tamamlanmış olur.

İşlemleriniz sırasında sorunlarınızı çözüme kavuşturmak için bizlere 0532 391 46 95 nolu numaradan hızlıca ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Whatsapp üzerinden de iletişim kurabilirsiniz.

Almanya Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya çalışma vizesi ve oturma izni için gereken evraklar, kişinin yetkili kurumlar tarafından detaylı bir şekilde incelenmesini sağlar. 

Almanya çalışma izni için hazırlamanız gerekenler şu şekildedir:

  Pasaport: Son 10 yıllık süreç içerisinde kayıt edilen geçerli pasaport

  Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Kişinin yeni nüfus cüzdanının fotokopisi

  2 Adet Biyometrik Fotoğraf: En fazla 6 aylık olan ve Schengen standartlarında çekilen 2 adet biyometrik fotoğraf

  Banka Hesap Dökümü: Son 3 ayı kapsayan banka hesap dökümleri

  Gelir Doküman: Yıllık gelirin brüt 58.400 Euro ve üzerine denk düştüğünü gösteren doküman

  Harç Dekontu: Ödenen harç bedelleri için dekont

  Mesleki Yeterlilik Belgesi: Mesleki yeterliliği kanıtlayan sertifika, diploma ve özgeçmiş

  Nitelikli çalışmalar için bulunuyorsa Almanya standartlarında denklik belgeleri

  İş teklifi bulunması durumunda davet mektubu veya sözleşme

Ülkeye serbest çalışan statüsünde gidecekler için istihdam bilgilerini içeren evraklar değişkenlik gösterir. Serbest çalışanlar; başvuru sürecinde mesleki yeterlilik belgesi, iyi niyet mektubu, finansman ve iş planı hakkında detaylı dökümler sunmalıdır.

Almanya Çalışma Vizesi Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeliyim?

Almanya çalışma izni için dikkat etmeniz gereken en temel nokta, evrak hazırlığıdır. Teslim edeceğiniz tüm belgeler, yasalar dahilinde kabul gören formatta düzenlenmiş olmalıdır.1

 Göz önünde bulundurmanız gereken diğer başvuru detayları ise aşağıdaki gibidir:

  Tüm belgeler eksiksiz ve güncel bir şekilde dosyalanmalıdır.

  Harç ödemelerini takip ederek dekont ve ödeme evrakları saklanmalıdır.

  Pasaport  geçerli ve güncel olmalıdır.

  İş teklifi üzerine başvuruda bulunuluyorsa davet mektubu konsolosluğa iletilmelidir.

Tüm bunlarla birlikte başvurunuzu en kolay şekilde gerçekleştirebilmek için Almanya’da iş bulma danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Böylece işlemler esnasında ortaya çıkabilecek olumsuzlukları da en aza indirmeniz mümkün olur.

Almanya Çalışma Vizesi Kaç Yıldır?

İlk defa çalışma vizesi alanlar için geçerlilik süresi çalışma türüne ve içeriğine göre 4 yıla kadar çıkarılabilir.

Çalışma vizesi başvurularında aldığınız iş  anlaşmasının süresine bağlı olarak vizenin geçerlilik düzeyi belirlenir. Örneğin, 6 aylık bir sözleşme için vizeniz de bu süreyle eş biçimde düzenlenecektir. Seyahat amaçlı Schengen vizesinde ise süre, 5 yıllık bir döneme kadar uzatılabilir.

Almanya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

D tipi çalışma vizesi başvuruları, konsolosluğa belgelerin iletilmesini takip eden 30 gün içerisinde sonuçlanır. Bununla birlikte süreç, incelemeler dahilinde 3 aylık bir dönemi kapsayacak şekilde uzayabilir.

Almanya çalışma izni için tüm belgelerinizi eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz oldukça önemlidir. İbraz edilen evrakların eksik olması durumunda başvurunuzun olumsuz yönde değerlendirilmesi olasıdır. Belgelerin reddi durumunda 30 gün içerisinde itiraz dilekçesiyle konsolosluğa yeniden değerlendirme talebi sunabilirsiniz.

Almanya Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Almanya Çalışma Vizesi, 2024 yılı D Tipi Ulusal Vize için harç bedeli 75 Euro olarak belirlenmiştir.

Bununla birlikte 0 ile 17 yaş aralığındaki çocuklara yönelik  indirimli ücretlendirme politikaları uygulanır. Harç ödenekleri hakkında detaylı bilgi almak için danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilir veya konsolosluklarla iletişime geçebilirsiniz.

Almanya’ya Gitmek için Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Çalışma vizesi kapsamında yapılacak seyahatler için ülke içerisinde yaşam sürdürebilecek düzeyde gelire sahip olunmalıdır.

 • Mavi kart sahibi yabancı personellerde bu miktar yıllık minimum 58.400 Euro’ya denk düşer. Tutar, brüt değer üzerinden hesaplanmıştır. 
 • Turist olarak yapacağınız kısa süreli ziyaretlerde ise hesabınızda 7 günlük kalma süresine karşılık 900 Euro bulunmalıdır.

Yorum yapın